top of page
Post: Blog2 Post

CZARNOGÓRA – CO WARTO ZOBACZYĆ? TOP 20 ATRAKCJI I MIEJSC, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ.

Perast

Czarnogóra to niewielkie kraj, którego obszar można porównać do powierzchni województwa lubuskiego. Liczba mieszkańców jest tam ponad dwukrotnie mniejsza niż populacja Warszawy, a mimo że kraj nie jest członkiem Unii Europejskiej, obowiązującą walutą jest euro. Położona na wybrzeżu Adriatyku Czarnogóra, to w dalszym ciągu mało odkryta perła Bałkanów, pełna zapierających dech w piersiach widoków, niezwykłych zabytków i magicznych krajobrazów.


Mimo iż Czarnogóra jest niewielka, to znajdziecie w niej wiele interesujących i ciekawych miejsc. Kraj ten oferuje niesamowitą różnorodność – od krystalicznie czystych wód Morza Adriatyckiego, przez urokliwe miasteczka z wąskimi uliczkami, aż po majestatyczne góry, które kuszą miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Historyczne miasta takie jak Kotor, z jego średniowieczną starówką wpisaną na listę UNESCO, czy Budva, z klimatyczną starówką i pięknymi plażami, to tylko niektóre z miejsc, które warto zobaczyć.


Choć Czarnogóra nie jest tak popularna jak sąsiadująca z nią Chorwacja, to od kilku lat jest coraz częściej odwiedzana przez turystów z Polski. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, przyrody, czy po prostu szukasz spokojnego miejsca na odpoczynek, Czarnogóra z pewnością cię oczaruje. Ta tajemnicza i pełna uroku kraina zaprasza na wakacje pełne słońca, przygód i niezapomnianych wrażeń. Czy jesteś gotów, by ją odkryć?


Kilka słów o Czarnogórze

Czarnogóra to państwo bałkańskie położone nad Morzem Adriatyckim w południowej części Europy. Jego stolicą jest Podgorica. Kraj ten jest stosunkowo młody, gdyż swoją niezależność uzyskał w 2006 roku, po rozpadzie federacji z Serbią, tworzącej wcześniej państwo Serbia i Czarnogóra. Od 2010 roku Czarnogóra stara się o członkostwo w Unii Europejskiej, a od 2017 roku jest członkiem NATO. Choć Czarnogóra nie jest członkiem Unii Europejskiej, to walutą używaną w kraju jest euro. A od 2007 roku językiem urzędowym jest język czarnogórski, chociaż wielu mieszkańców wciąż na co dzień mówi po serbsku.


Czarnogóra znajduje się na terenie aż trzech stref klimatycznych: kontynentalnej, śródziemnomorskiej i górskiej. Najlepszym okresem na podróżowanie po wybrzeżu Czarnogóry jest wiosna i jesień. W tym czasie temperatury są wystarczająco wysokie, by cieszyć się plażowaniem i kąpielami w morzu, ale nie ma uciążliwych upałów. Jest też znacznie spokojniej niż w miesiącach letnich (lipiec i sierpień).

Perast

Co zobaczyć w Czarnogórze? Najpiękniejsze atrakcje Czarnogóry.

1. Zatoka Kotorska (Boka Kotorska)

Zatoka Kotorska znana również jako Boka Kotorska, co w języku włoskim oznacza „usta”. Kiedy przyjrzymy się zatoce z lotu ptaka, przypomina ona lekko rozchylona wargi. To jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych zatok w Europie. Położona w południowo-zachodniej części Czarnogóry zatoka, wcina się głęboko w ląd, oferując zapierające dech w piersiach widoki na lazurowe wody Adriatyku otoczone przez strome zbocza Gór Dynarskich. Od północnego zachodu jest to góra Orjen, od północnego wschodu Ledenice, a od południowego wschodu Lovcen.


Co ciekawe, bywa ona często nazywana „śródziemnomorskim fiordem”, choć tak naprawdę z fiordem nie ma nic wspólnego. Powstała bowiem na skutek zalania doliny rzecznej, a nie działalności lodowca. Składa się z kilku mniejszych zatok, takich jak Zatoka Hercegnovska, Risanska, Tivatska i Kotorska. Wzdłuż wybrzeża znajdują się urokliwe średniowieczne miasta z bogatą historią, takie jak Kotor, Perast czy Herceg Novi, pełne zabytków, które odzwierciedlają bogatą historię regionu. Ich zabytkowe starówki, pełne uroczych kamiennych domów z pomarańczowymi dachówkami, tworzą przepiękny kontrast z błękitem nieba i ciemnogranatowymi wodami zatoki.


Uroki Boki Kotorskiej najlepiej poznawać przemieszczając się samochodem z miasteczka do miasteczka, przy okazji ciesząc oko przepięknymi widokami gór i wód Adriatyku. Wracając, aby nie powtarzać drugi raz całej trasy, można skorzystać z połączenia promowego z Kamenari do Lepetane. Zatoka Kotorska to obowiązkowy punkt na mapie każdego, kto odwiedza Czarnogórę.

Kotor
Zatoka Kotorska

2.Perast

Około piętnaście minut jazdy samochodem od Kotoru (12 km), znajduje się spokojne, malownicze miasteczko Perast. To jedno z najpiękniejszych miasteczek Zatoki Kotorskiej. Jest tak fotogeniczne, że wygląda niczym z pocztówki czy folderu biura podróży. To niewielkie portowe miasteczko, niegdyś było jednym z najważniejszych miasteczek w Zatoce Kotorskiej i rozwijało się w dość szybkim tempie. Od założenia jego losy były nierozerwalnie związane z morzem. Przez prawie pięć wieków działała tam stocznia, a także funkcjonowała ceniona szkoła morska Marko Martinovicia. Jego największy rozkwit przypada na czas rządów Republiki Weneckiej (1420 – 1797). Budowle, które przetrwały do dzisiejszych czasów, w większości pochodzą waśnie z okresu panowania Wenecjan. To właśnie wtedy wzniesiono piękne pałace i obiekty sakralne. Barokowe rezydencje, które powstały w tamtym okresie, można podziwiać do dziś. Perast to najstarsza miejscowość w Zatoce Kotorskiej.

Perast

Jedną z największych atrakcji Perastu jest rejs z malutkiego portu na wyspę Gospa od Škrpjela (Wyspa Matki Boskiej na Skale), na której znajduje się z barokowy kościół św. Jerzego, zachwycający bogatymi zdobieniami wewnątrz. Niewielka świątynia przez wielu uznawana jest za najpiękniejszy kościół katolicki Czarnogóry. Według legend kościółek wzniesiono na skale, na której odkryto cudowną ikoną Matki Bożej. Co ciekawe, jest to ponoć jedyna sztucznie usypana wyspa na Adriatyku. Druga wyspa leżąca u wybrzeży Perast to wyspa św. Jerzego, wzdłuż której tylko przepłynęliśmy. Z wyspy roztacza się przepiękna panorama na niesamowicie kontrastujące z granatową taflą wody majestatyczne szczyty wznoszące się na wysokość 800 m n.p.m a te dalsze nawet na ponad 1200 metrów ponad poziom Zatoki Kotorskiej otaczające Perast i okolicę.

Wyspa Matki Boskiej na Skale

3. Kotor

Otoczona starymi murami obronnymi stolica Zatoki Kotorskiej, to prawdziwa perełka tego regionu. Kotor uważany jest za najpiękniejsze miasto Czarnogóry, zresztą nie bez przyczyny. Zostało ono bowiem wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO z uwagi na historyczne bogactwo kulturowe i architektoniczne. Kotor jest sercem życia zatoki oraz najczęściej odwiedzanym miejscem przez turystów. Najważniejsze zabytki miasta zlokalizowane są w obrębie otoczonego murami obronnymi starego miasta, którego powierzchnia wynosi niecały kilometr kwadratowy.

Kotor

W Kotorze można podziwiać średniowieczne zabytki oraz odwiedzić punkty widokowe, z których rozpościera się malowniczy widok na zatokę. Można również wyruszyć w rejsy po wybrzeżu Adriatyckim lub wybrać się na piesze wycieczki po górskich szlakach. Będąc w Kotorze warto zobaczyć m.in.:

  • Stare Miasto (Stari Grad) - to labirynt wąskich, kamiennych uliczek, pełnych zabytkowych budynków, placów i kościołów. Znajduje się tam m.in. Katedra św. Tryfona, perła romańskiej architektury.

  • Plac Broni (Trg od Oružja) - główny plac miasta, otoczony ważnymi budynkami, takimi jak Pałac Książęcy, czy Wieża Zegarowa, gdzie można poczuć klimat Kotoru i odpocząć w jednej z kafejek.

  • Bramy miejskie - Kotor, ze swoim zabytkowym Starym Miastem, otoczony jest imponującymi murami obronnymi, które prowadzą do kilku historycznych bram miejskich. Trzy główne bramy to: Brama Morska (Vrata od Mora) - Jest to główna brama wejściowa do Starego Miasta, położona najbliżej nabrzeża. Brama Północna (Vrata od Škurde) - Znajduje się na północnym krańcu Starego Miasta, nad rzeką Škurda. Brama Południowa (Vrata od Gurdića) - Jest to najmniejsza z głównych bram, położona na południowym krańcu Starego Miasta.

  • Twierdza św. Jana – roztacza się z niej przepiękna panorama. Wejście do górującej nad Kotorem Twierdzy św. Jana jest dosyć męczącą wędrówką (przez większą część dnia droga na górę tonie w słońcu), a do pokonania jest 1350 schodów. Wejście zajmuje ok. 40 minut i koniecznie trzeba ze sobą zabrać zapas wody, choć można się w nią zaopatrzyć również na trasie, ponieważ w kilku miejscach spotkać można sprzedawców napoi. Warto ubrać też wygodne obuwie i uważać  na śliskie kamienie, po których będziemy szli pod górę. W sezonie słońce szczególnie daje się we znaki, dlatego polecam tą wycieczkę rano kiedy szlak jest jeszcze w cieniu. Drugą dobrą porą jest późne popołudnie. Co prawda o tej porze będziemy wchodzić w słońcu, ale za to widoki o zachodzie słońca na Zatokę Kotorską zachwycają. 

  • Katedra św. Tryfona - została zbudowana w 1166 roku, w miejscu znajdującego się tutaj kościółka z IX wieku.  Patronem świątyni jest Święty Tryfon, uważany przez miejscowych za patrona i obrońcę miasta. Od tego czasu przechowywane są w nim szczątki świętego Tryfona. Niestety dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi, w 1667 i 1979 roku. zniszczyły większość oryginalnych fresków w katedrze. Dzwonnice, które zostały zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku, udało się odbudować. Co ciekawe lewa wieża dzwonnicy nie została ukończona i pozostaje o dwa metry krótsza niż prawa.

  • Cerkiew Sveti Nikola - to serbska cerkiew prawosławna z początku XX wieku, wyróżniająca się bliźniaczymi wieżami i serbską flagą, która wisi na środku.

  • ·Cerkiew Sveti Luka – tak naprawdę, to mało imponujący budynek, ale jest on jednym z najważniejszych w Kotorze. Kościół, został zbudowany w 1195 roku, a wewnątrz można zobaczyć niektóre z oryginalnych fresków z czasu jego budowy. Pierwotnie Sveti Luka był kościołem katolickim, ale został przekształcony w cerkiew prawosławną w 1657 roku.

  • Muzeum Morskie - miejsce, które przybliża bogatą historię morską Kotoru i całego regionu, ukazując tradycje żeglarskie i eksponaty związane z handlem i marynarką.

  • Będąc w Kotorze koniecznie zajrzyjcie do Forza Cafe gdzie serwują słynną kremówkę „krempita”.

Kotor

4. Herceg Novi

Herceg Novi to niezwykle urokliwe miasto, malowniczo położone nad Zatoką Kotorską, blisko wylotu zatoki na otwarte morze. Słynie z pięknie położonej na zboczu góry zabytkowej starówki, trzech twierdz, a także długiej promenady. Mieszkańcy Czarnogóry nazywają Herceg Novi miastem słońca, mimozy i tysięcy schodów. I faktycznie trudno z tymi określeniami się nie zgodzić. Będąc w Herceg Novi warto zobaczyć:

  • Plac z wieżą zegarową, czyli Trg Nikole Durkovica (znanego również jako Solny Plac) to serce miasta i jedna z najbardziej charakterystycznych budowli starego miasta.

  • Trg Herceg Stjepana, przy którym znajduje się przepiękna cerkiew św. Michała Archanioła, będąca połączeniem stylów bizantyjskiego, romańskiego i gotyckiego z wpływami islamu. Przy świątyni znajduje się mała fontanna, w którą można zaopatrzyć się w wodę pitną oraz kilka kawiarni.

  • Forte Kanli Kula, twierdza wzniesiona przez Turków, którzy rządzili regionem od 1539 do 1687 roku. Nazwa „Krwawa Wieża” pochodzi od więzienia, które się tam znajdowało. Twierdza znajduje się na północ od starego miasta. Obecnie twierdza pełni funkcję amfiteatru. W sezonie letnim odbywają się tam koncerty i wydarzenia kulturalne.

  • Forte Mare, to pięknie położona twierdza nad samym morzem na południe od starego miasta. Została zbudowana w drugiej połowie XIV wieku, a następnie przebudowana przez Turków w okresie ich panowania.

  • Forte Spanjola, to najwyżej położona twierdza w Herceg Novi. Została zbudowana w 1538 roku, na planie kwadratu z czterema wieżami. Swoją nazwę zawdzięcza Hiszpanom, którzy rządzili miastem przez krótki okres.

  • Monastyr Savina, to prawosławny monaster Serbskiego Kościoła Prawosławnego, na który składają się trzy cerkwie, klasztor, skarbiec oraz cmentarz. Zlokalizowany na małym wzniesieniu, około 2 km od centrum Herceg Novi.

  • Kościół Świętego Hieronima obok którego znajduje się wolnostojąca dzwonnica. W czasie pierwszej wojny światowej austro-węgierskie wojsko zdemontowało dzwon z tej dzwonnicy i przetopiło go na amunicję.

  • Promenada, która ciągnie się przez całe miasto na długości kilku kilometrów. Uważana jest za jedną z najładniejszych adriatyckich promenad.

Herceg Novi

5. Prčanj

Prčanj to urokliwie położone miasteczko nad Zatoką Kotorską, które urzeka niezwykłymi krajobrazami. Z jednej strony otaczają je majestatyczne góry, a z drugiej - spokojne wody zatoki. Dzięki swojemu położeniu, Prčanj oferuje niezapomniane widoki o każdej porze dnia, szczególnie o zachodzie słońca, kiedy promienie odbijają się w tafli wody, tworząc magiczny spektakl światła. Prčanj ma długą i interesującą historię, której ślady można znaleźć na każdym kroku. W miasteczku dominują kamienne domy, wzniesione przez kupców i żeglarzy, którzy w przeszłości wiedli tam dostatnie życie. Symbolem miasteczka jest przepięknie położony Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, z którego roztacza się malowniczy widok na zatokę. To jedna z największych tego typu budowli w Czarnogórze, a jej wnętrze kryje liczne dzieła sztuki sakralnej. Budowa świątyni trwała ponad 120 lat. Prčanj to idealne miejsce dla osób szukających wypoczynku z dala od tłumów, a jednocześnie doskonała baza do zwiedzania Zatoki Kotorskiej i okolic.

6. Park Narodowy Durmitor

Atrakcje Czarnogóry to również parki narodowe. Ten niewielki kraj ma ich aż pięć. Park Narodowy Durmitor jest największym parkiem narodowym Czarnogóry, wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejmuje on masyw górski Durmitor, znany z licznych jaskiń, malowniczych, krętych dróg oraz jezior polodowcowych. W szczególności warto zobaczyć Czarne Jezioro, które składa się z dwóch mniejszych zbiorników, połączonych kanałem, który latem często wysycha. Góry Durmitor położone są pomiędzy dwoma znanymi w Czarnogórze rzekami: Piva i Tara. Najwyższy ich szczyt to Bobotov Kuk, którego wysokość wynosi 2522 m n.p.m. Największą atrakcją tego parku jest kanion Tary, będący jednym z najgłębszych kanionów na świecie i najgłębszym w Europie. Najlepszą bazą wypadową w góry jest miasteczko Žabljak.


7. Droga P14

Malowniczo położona trasa P14 to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc na Durmitorze. To najwyżej położona droga w Czarnogórze prowadząca z Plužine do Žabljaka. Pokonując ją można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na zbocza porośnięte trawą i wijącą się rzekę Piva. Pokonując drogę P14 jestem pewna, że często będziecie się zatrzymać się przy punktach widokowych, gdyż trasa pełna jest niesamowitych widoków na góry, kaniony i jeziora. Szczególnie polecam Prevoj Sedlo, który jest jednocześnie najwyższym punktem trasy P14 i początkiem szlaku na najwyższy szczyt Durmitoru. Przejechanie drogi P14 zajmuje około 2-3 godziny, wliczając w to czas na postoje i podziwianie widoków.

Droga P14
Droga P14

8. Czarne Jezioro (Crno Jezioro)

Czarne Jezioro położone jest u stóp góry Međed, jednego ze szczytów gór Durmitor, na wysokości 1416 m n.p.m. Ma powierzchnię ponad 500 hektarów. Co ciekawe Czarne Jezioro składa się w rzeczywistości z dwóch jezior, które nazywają się Veliko jezero i Malo jezero. Obydwa jeziora połączone są wąskim kanałem, który w lecie wysycha i wtedy powstają dwa odrębne zbiorniki wodne.

Crno Jezioro
Crno Jezioro

9. Kanion rzeki Tara

Interior Czarnogóry to rozległa kraina surowych krasowych gór, pociętych głębokimi, trudno dostępnymi wąwozami. Przez kilka z nich poprowadzono malownicze drogi, które umożliwiają zwiedzanie tego regionu bez konieczności opuszczania samochodu. Kanion Tary przejedziemy, jadąc z Mojkovaca do Žabljaka.


Kanion rzeki Tara, nazywanej „Łzą Europy” ma 82 km długości, a jego głębokość dochodzi miejscami do 1300 m, co czyni go najgłębszym kanionem w Europie oraz drugim najgłębszym na świecie, zaraz po wielkim Kanionie Kolorado w USA. Przepływająca przez niego Tara to najdłuższa rzeka Czarnogóry.

Kanion rzeki Tara

Polecam wybrać się na spływ pontonami, czyli rafting. Rafting na rzece Tara to gwarancja świetnej zabawy dla całej rodziny, odrobina adrenaliny, a przy tym relaks w otoczeniu pięknej przyrody. Z opcji raftingu mogą skorzystać dzieci już od 4 roku życia. My na rafting wybraliśmy się z Active Montenegro, agencją turystyczną, która organizuje polskojęzyczne wycieczki w Czarnogórze. Ofertę raftingu znajdziecie TUTAJ.

Kanion rzeki Tara

10. Most Đurđevića na rzece Tara

Most Đurđevića na rzece Tara to jeden z symboli kanionu Tary. Jest to imponująca konstrukcja o długości 366 metrów, która wznosi się nad krystalicznie czystą wodą rzeki Tary na wysokości od 168 do 172 metrów. Most opiera się na przęsłach, z których każde ma rozpiętość do 116 metrów. Po ukończeniu był to największy most drogowy ze zbrojonego betonu w Europie i jeden z niewielu największych i najpiękniejszych obiektów tego typu na świecie. Na amatorów mocnych wrażeń czeka przejazd wzdłuż mostu na tyrolce, która jest rozciągnięta pomiędzy brzegami rzeki Tary. Polecam super przygoda!

Most Đurđevića

11. Kanion rzeki Piva

To kolejne miejsce w Czarnogórze, które zachwyca pięknem krajobrazu. Nie sposób przejść obojętnie wobec niesamowitych kolorów wody rzeki Pivy i jeziora. Pivsko Kolor wody jest aż nierealny. Pewnie gdybym nie widziała tego miejsca na żywo, podejrzewałabym, że ktoś nieźle podkolorował zdjęcia. Zwłaszcza w słoneczny dzień, gdy promienie słońca jeszcze bardziej uwydatniają intensywność barw.  Rzeka Piva, przepływa przez kanion, mający imponujące, niemal pionowe skalne ściany, sięgające w niektórych miejscach nawet 1200 metrów wysokości. Największą atrakcją jest sztuczne jezioro Pivsko z intesywnie turkusową wodą, po której można przepłynąć się łódką lub kajakiem, wyruszając z przystani Marina Plužine. Zostało ono utworzone w wyniku budowy zapory Mratinje. Aby spojrzeć na kanion rzeki i jezioro z nieco innej perspektywy, polecam przejechać samochodem trasę wzdłuż kanionu, prowadzącą przez liczne tunele wykute w skałach i zatrzymać się przy jednym z punktów widokowych niedaleko Plužine np. Piva Canyon lub Babina greda. 

Kanion rzeki Piva

Czarnogórę odwiedziliśmy na zaproszenie Active Montenegro, agencji turystycznej, która organizuje w Czarnogórze wycieczki w języku polskim. Wszystkie powyżej opisane miejsca, możecie zwiedzić właśnie z Active Montenegro.


Pozostałe miejsca, które warto zobaczyć w Czernogórze:

  • Jezioro Szkoderskie - jest największym zbiornikiem wodnym na Bałkanach. Jezioro jest siedliskiem wielu gatunków ptaków, w tym pelikanów, które zakładają tutaj swoje gniazda. Na powierzchni jeziora można dostrzec kilka wysepek z zabytkowymi monastyrami. Największą atrakcją Jeziora Szkoderskiego są rejsy łódką. Miłośnicy dzikiej przyrody powinni koniecznie odwiedzić to malownicze miejsce, znajdujące się na granicy Albanii i Czarnogóry.

  • Punkt widokowy Pavlova Strana – czyli europejskie Horseshoe Bend. Roztacza się stad niesamowity krajobraz utworzony przez rzekę Crnojevića, której charakterystyczne zakole, wpada do jeziora Szkoderskiego. Kontrast zieleni i wody, a do tego piękne widoki w oddali sprawiają, że warto tam zajechać choćby na chwilę.

  • Sveti Stefan -to urokliwe miasteczko położone w pobliżu Budvy, które wyróżnia się nie tylko swoją malowniczą lokalizacją, ale także bogatą historią. Znajduje się tam XV-wieczna twierdza, która pierwotnie służyła jako schronienie dla mieszkańców okolicznych wsi podczas najazdów Tatarów. Usytuowane na skalistej wyspie, Sveti Stefan połączone jest z lądem wąską, sztuczną groblą. Nazywana czasem "wyspą milionerów" jest jedną z najczęściej fotografowanych wysepek w całym kraju. Dawniej mieściła się tam niewielka osada rybacka, którą socjalistyczne władze zmieniły w luksusowy hotel. Po rozpadzie Jugosławii obiekt niszczał, aż został wykupiony przez prywatnego właściciela i wyremontowany. Gościły tam takie sławy jak np. królowa Anglii Elżbieta II, David Beckham, Sylwester Stallone, Jeremy Irons, Claudia Schifferand, Pamela Anderson, czy Robert de Niro. Warto jednak wiedzieć, że dostęp na wyspę jest ograniczony – mogą na nią wejść jedynie goście luksusowego hotelu, który się tam znajduje. Wyspę można podziwiać z kilku punktów widokowych: Najpopularniejsze photo-spoty, znajdują się przy głównej ulicy Jadrańskiej Magistrali [E80]. Możemy tam w zatoczce zatrzymać się samochodem. Drugi, moim zdaniem ciekawszy punkt znajduje się na wzgórzu przy malutkiej cerkwi Sveti Sava, skąd widać wyspę Sveti Stefan i całą Budvańską Riwierę.

  • Budva – to miasto, które jako pierwsze kojarzy się nam z Czarnogórą w kontekście wakacji. Oferuje doskonałe połączenie relaksu na plaży (piaszczysto -żwirowej) ze zwiedzaniem zabytków. Położona na malowniczym cyplu, Budva często nazywana jest „małym Dubrownikiem” ze względu na swój urok i charakter. Podobnie jak Kotor, Budva została odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1979 roku. Podczas pobytu w Budvie warto zwiedzić Stare miasto znajdujące się na cypelku, które otaczają imponujące mury obronne, a także odwiedzić fort Mogren, monaster Podmaine oraz wysepkę Sveti Nikola, na którą można dotrzeć wodną taksówką (koszt około 3 euro w obie strony). Położona na wprost Budvy wysepka, wyglądem i krajobrazem przypomina Hawaje. Nie można też zapomnieć o Fort Kosmač, który jest kolejną atrakcją wartą zobaczenia. Spacer po starówce warto zakończyć na Slovenską Plaze, skąd z daleka możemy podziwiać mury miejskie.

  • Monaster Ostrog - to jedno z najbardziej znanych i imponujących miejsc sakralnych w Czarnogórze. Ten prawosławny klasztor jest jednym z najważniejszych ośrodków duchowych dla prawosławnych na Bałkanach. Został wbudowany w stromą skalną ścianę, co nadaje mu wyjątkowego charakteru i sprawia, że wygląda, jakby był częścią samej góry. Jego biała barwa zdecydowanie odznacza się na piaskowych skałach. Monaster Ostrog, położony między Niksicem, a Podgoricą, przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i turystów z całego świata, którzy pragną zobaczyć to niezwykłe miejsce i poczuć jego duchową atmosferę. Ciekawostką jest to, że do Ostrogu pielgrzymują nie tylko prawosławni, ale także katolicy i muzułmanie. A to za sprawą Św. Bazylego, którego relikwie znajdują się w kompleksie.

  • Ulcinj - to klimatyczne miasteczko z największą liczbą słonecznych dni na całym wybrzeżu, które niegdyś było największym portem pirackim osmańskich Bałkanów. Szczególnie znany jest z długich, piaszczystych plaż, które są rzadkością w regionie. Najbardziej znana Velika Plaža, ciągnie się na długości 12 kilometrów, aż do granicy z Albanią. Ulcinj przyciąga również miłośników historii dzięki swoim licznym zabytkom, w tym średniowieczną starówką, twierdzą górującą nad miastem oraz zabytkowymi meczetami i kościołami. Miasto to ma wyraźnie orientalny charakter, co odróżnia je od innych miejsc w Czarnogórze, dzięki wpływom tureckim, które są widoczne w architekturze, kuchni i kulturze.

  • Park Narodowy Lovćen - to jeden z symboli Czarnogóry oraz najpopularniejszy Park Narodowy, bo odwiedzany jest on przy okazji wizyty w Zatoce Kotorskiej. Obejmuje centralne i najwyższe partie górskiego pasma o tej samej nazwie. Park zajmuje powierzchnię 6 220 ha, a jego najwyższy szczyt Štirovnik wznosi się na wysokość 1749 m n.p.m. Jednym z najważniejszych miejsc w parku jest szczyt Jezerski vrh, gdzie znajduje się mauzoleum Piotra II Petrovicia-Njegoša – niezwykle ważnej historycznie postaci w Czarnogórze. Biskupa, poety i władcy Czarnogóry, który był prekursorem nowoczesnej organizacji państwowej tego kraju. Zainicjował m.in. rozwój systemu edukacji, wprowadził opodatkowanie i przez cały czas swoich rządów prowadził walki z Turkami, dążąc do obrony granic Czarnogóry. Jego mauzoleum wzniesione na górze Jezerski Vrh (1657 m n.p.m.) jest jeden z najważniejszych zabytków w kraju. Znajduje się przy nim również platforma widokowa, z której rozciąga się spektakularny widok na park i Zatoke Kotorska.

  • Park Narodowy Biogradska gora - to jeden z ostatnich skrawków prawdziwej europejskiej puszczy. Na jego terenie znajdują się imponujące drzewa, niektóre sięgające ponad 40 metrów wysokości, a ich wiek szacowany jest na około 400 lat. W parku można podziwiać także sześć malowniczych jezior polodowcowych. To idealne miejsce na relaksujący spacer lub wycieczkę rowerową.

  • Park Narodowy Gór Przeklętych (Prokletije) - obejmuje część pasma Gór Północnoalbańskich, które zachwycają miłośników górskich wspinaczek. Znajduje się tam ponad 20 szczytów, których wysokość przekracza 2500 m n.p.m. Oprócz wyprawy w góry, warto odwiedzić takie atrakcje jak monaster św. Trójcy w Brezojevicach, Stary Meczet Cesarski, XVII-wieczny meczet Wezyra oraz Wieżę Redžepagić.

  • Jaskinia Lipska - udostępniona do zwiedzania w 2015 roku jest jedną z największych jaskiń Czarnogóry. Zobaczymy tam bogatą szatę naciekową oraz podziemne jeziorka. Istnieje możliwość wykupienia wycieczki "dla eksploratorów", w ramach której można wyruszyć na dłuższą wyprawę po rzadziej odwiedzanych zakamarkach jaskini.

  • Stary Bar – to kamienne średniowieczne miasteczko, malowniczo osadzone na skalistych zboczach masywu Rumija, zachwyca swoją atmosferą i orientalnym klimatem. W 1443 r. miejscowość weszła w skład Republiki Weneckiej. W 1571 r. najazd wojsk osmańskich spowodował, że Stari Bar zmienił swój charakter na bardziej turecki. Choć w ruinie i opuszczone, od kilku lat jest systematycznie porządkowane i częściowo rekonstruowane, aby przyciągnąć turystów. Mimo to, wciąż zachowuje swój tajemniczy charakter, gdzie duchy przeszłości zdają się być obecne na każdym kroku, a historię można niemalże poczuć na wyciągnięcie ręki. Do dziś jest otoczony potężnymi murami obronnymi. Ważnym punktem zwiedzania jest Cytadela, z której patrzymy na akwedukt z XVIII w.

 

Comments


bottom of page

Copyright ©2020 by WhereTravelMarta&Lea. Design JB